علت تلخ شدن خورشت قیمه و راه حل آن
خورشت قیمه همانند خورش قورمه سبزی ، خورشت فسنجان و چندین خورشت اصیل ایرانی جزوه غذاهای اصلی در سفره ها و مجالس ما است که طعم و عطر بی نظیری دارد. این خورشت که هم با سیب زمینی و هم با بادمجان سرو می شود، همراه با پلوی ایرانی یکی از غذاهای محبوب و پرطرفداری است که در بیشتر ضیافت ها و نذری ها از آن استفاده می شود. یکی از اتفاقاتی که ممکن است در زمان پخت خورش قیمه پیش آید، تلخ شدن قیمه می باشد اما علت تلخ شدن خورش قیمه چیست و چگونه باید تلخی قیمه را از بین ببریم؟ با این بخش از نمناک همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را دریابید.

علت تلخ شدن خورش قیمه چیست؟
خانم های ایرانی برای خوشمزه تر شدن و خوش عطر شدن خورشت قیمه درون این خورشت لیمو عمانی می اندازند. لیمو عمانی طعم بسیار خوبی به خورش قیمه می دهد که نمی شود از خیر آن گذشت اما اگر درست استفاده نشود ممکن است خورشت را تلخ کند پس در واقع استفاده اشتباه از لیمو عمانی را میتوان دلیل اصلی تلخ شدن خورش قیمه دانست پس در این مورد با دقت عمل کنید.

حالا که صحبت از تلخی خورشت قیمه شد ممکن است جزو افرادی باشید که درباره تلخی خورش قورمه سبزی نیز برایتان سوالاتی پیش آمده باشد، اگر این چنین است حتما نیاز دارید تا علاوه بر دانستن دلیل تلخی خورش قورمه سبزی، راه حل آن و تکنیک گرفتن تلخی قورمه سبزی را هم بدانید. برای این کار کافیست به مطلب روش فوری برای گرفتن تلخی قورمه سبزی مراجعه کنید.

یا برای آشنایی بیشتر با رسپی حرفه ای و ترفندهای پخت خورش قورمه سبزی و قیمه به سبک سرآشپزهای بهترین رستوران های تهران سری به مطالب زیر بزنید:

طرز تهیه قورمه سبزی جا افتاده رستورانی

طرز تهیه خورش قورمه سبزی خوشمزه بدون گوشت قرمز

طرز تهیه خورش قیمه مجلسی و نذری با آموزش تصویری

طرز تهیه مرحله به مرحله قیمه بادمجان

برای پیشگیری از تلخ شدن خورش قیمه با لیمو عمانی:
1. لیمو عمانی را در ابتدای پخت خورش قیمه درون آن نریزید زیرا لیمو هر چقدر زودتر داخل خورش ریخته شود تلخی بیشتری داخل مزه خورش ایجاد می کند پس لیمو عمانی را در مراحل آخر پخت به خورشت اضافه کنید.

2. اگر مایل به استفاده از لیمو عمانی به صورت سالم هستید، قبل از ریختن لیمو عمانی درون خورشت قیمه ،لیمو عمانی ها را با چنگال سوراخ کنید سپس یک ساعت در آب گرم قرار دهید تا تلخی شان گرفته شود سپس داخل خورش بیندازید.

.3. درون خورشت قیمه به جای ریختن لیمو عمانی سالم از لیمو عمانی پودر شده استفاده کنید. اینگونه خورش شما هم طعم ترشی لیمو عمانی را به خود می گیرد و هم تلخ نخواهد شد اما پودر لیمو عمانی باعث تیره شدن رنگ خورش می شود.

4. یکی از راه هایی که می توانید از لیمو استفاده کنید اما لیمو موجب تلخی خورش شما نشود، این است که لیمو عمانی ها را از وسط نصف کنید سپس تخم های آنرا خارج کنید و در 20 دقیقه پایانی پخت خورش قیمه به قابلمه اضافه کنید زیرا تخم های لیمو موجب تلخی می شوند.

5. بیخیال لیمو عمانی شوید و آبغوره یا تمرهندی را جایگزین لیمو عمانی کنید اما باید بدانید عطری که لیمو به خورش قیمه می بخشد، این جایگزین ها نمی توانند ایجاد کنند.

6. لیمو عمانی نامرغوب و کهنه درون خورش قیمه نریزید زیرا سبب تلخی خورشت قیمه می شود.

استفاده از لیموعمانی

چگونه تلخی خورشت قیمه را رفع کنیم؟
اگر خورش قیمه شما تلخ شد، ابتدا لیمو عمانی را از درون خورشت در بیاورید و سپس راه حل های زیر را اجرا کنید تا تلخی آنرا کم کنید و یا به طور کل از بین ببرید.

درون خورش قیمه سیب زمینی بریزید:
برای رفع تلخی خورشت قیمه یک سیب زمینی درشت را پوست بگیرید و خرد نمایید و سپس داخل خورشت بیندازید اما قبل از اینکه سیب زمینی کاملا پخته شد، سیب زمینی را از خورش خارج کنید و دور بیندازید.

استفاده سیب زمینی 

درون خورش قیمه زعفران و شکر بریزید:
برای رفع تلخی خورشت قیمه، مقداری زعفران را بسابید و دم کنید، سپس به نسبت زعفران کمی شکر اضافه کنید و خوب مخلوط کنید تا شکر کمی حل شود، سپس مخلوط زعفران و شکر را به قابلمه خورش قیمه اضافه کنید تا تلخی خورشت گرفته شود.

درون خورشت دو حبه قند بریزید:
برای رفع تلخی خورشت قیمه، دو حبه قند درون خورشت بریزید، این کار تا حدی تلخی خورشت را رفع می کند.

علت تلخی قیمه

آب خورش را رقیق کنید:
برای رفع تلخی خورشت قیمه، اگر آب خورش غلیظ است ابتدا کمی پیاز را سرخ کنید و درون آن آب بریزید و بگذارید بجوشد، سپس پیازداغ و آب جوش را به خورش قیمه بیافزایید.
منبع:نمناک